Egy harangláb újjászületése
Egy harangláb újjászületése
A Larex-Trade Kft. tulajdonosa és munkatársai rendszeres társadalmi munkában végzik a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia kertjének ápolását. Bár a munka elég fárasztó, mégis örömmel tölt el a nap végén, hogy ismét valami szép és hasznos dolgot végeztünk, ami egy kicsit eltér a megszokott napi munkánktól.
Kertészkedés közben többször is felmerült, hogy a park ékköveként díszelgő, 2013-ban épült harangláb átfestése is időszerű feladat. Az első szemle alapján nem látszott a szerkezeten komolyabb károsodás, de a festés már erősen degradálódott ezért az állagmegóvás indokolt volt. A feladatot nehezítette, hogy csak teljes körbeállványozással lehetett az átfestést megoldani.
A torony 6 db íves oszlopon nyugszik, amit 3 db körgyűrű fog össze a járószinten, a harangtartó szinten és a tető magasságában. Külön merevítőket nem építettek be, ezt a feladatot a csomóponti lemezekkel oldották meg.
2023-ban tudtuk megszervezni, hogy a munkát elkezdjük. Az állvány felépítése után kollégáink a szerkezetet átcsiszolták és két réteg Remmers HK lazúrral átfestették. A járószinti deszkázatot felszedtük és műhelybe szállítottuk, hogy annak átcsiszolását és újrafestését ne a helyszínen kelljen elvégezni. A deszkák felszedésekor tapasztaltuk, hogy a fa gyűrűbe felülről becsavart csavarok körül a faanyag kezdett elkorhadni és az egyik harangtartó keresztgerenda is cserére szorult. Azért, hogy a deszkázatot vissza tudjuk csavarozni a helyére, elkezdtük kipucolni a korhadt részeket. Sajnos azt tapasztaltuk, hogy a korhadás a faanyag belsejében sokkal előrehaladottabb, mint a kívülről érzékelhető, így a javítás is sokkal összetettebb, mint elsőre gondoltuk. A legjelentősebb hibák azoknál a csomóponti lemezeknél kerültek elő, amik a körgyűrűket és oszlopokat kötötték össze. A vasalatok felülről nyitottak voltak, így a víz könnyen beszivároghatott, az átmenő menetesszárak pedig a faanyag belsejébe vezették a nedvességet. Alulról azonban lezárták a vasakat, így a kiszáradást is akadályozták. Az állandóan nedves faanyag kiváló táptalajnak bizonyult a farontók számára. Volt olyan gyűrű, aminek több mint 50%-a elkorhadt. A tapasztalt hibák alapján felmerült a kérdés, hogy egyáltalán folytassuk-e a felújítást, vagy a szerkezet menthetetlen és teljes elbontás szükséges. Addig is a biztonság érdekében a harangokat leengedtük a toronyból és fogópárokkal kötöttük össze a szemközti oszlopokat.
A döntéshez felkértük Dr. Hantos Zoltán igazságügyi szakértőt, hogy vizsgálja meg a teljes szerkezetet és állapítsa meg, hogy részleges felújítással megtartható-e, vagy komolyabb szerkezeti beavatkozást igényel.
A szakértői véleménnyel összhangban folytattuk tovább a munkát. A gyűrűket két oldalról 5 mm vastag acél abroncsokkal erősítettük meg, a korhadt faanyagot pedig teljesen kipucoltuk a gyűrűkből. A visszapótlásnál a nagyobb részekre új íves szegmenseket gyártottunk, amit ragasztással és csavarozással is rögzítettünk. A többi helyen Remmers Epoxi és Remmers PU kitöltő anyagokkal pótoltuk. A javított részeket csiszoltuk és átfestettük.
A szerkezet helyreállítása után visszahelyeztük a harangtartó keresztgerendákat és a harangokat, valamint a járófelületet, amit vízálló rétegelt lemezből alakítottunk ki. Hogy a munkánk ne legyen hiábavaló, az időjárásnak kitett felületeket lebádogoztattuk, egyúttal a tetőn található bádogozási hibát is kijavíttattuk. Az oszlopok tövénél, ahol szintén veszélyes volt az átmenő csavarozás, egy-egy lemezszoknyát tetettünk fel.
Egy évnyi munka után újra megszólaltak a harangok és reméljük, hogy még jópár évig szolgálni fogják a templomot.
Levonva a munka tanulságát, fontos felhívni a figyelmet, hogy egy ilyen - időjárásnak különösen kitett - faszerkezet esetén már az építés és tartószerkezet tervezőnek is tisztában kell lennie a szerkezet állagmegóvásával, karbantartásával, vagy a kiviteli tervek elkészítésekor szükséges bevonni egy erre szakosodott faipari tervezőt, faanyagvédelmi szakembert. Másik fontos megállapítás, hogy a kivitelezést is megfelelő tapasztalatokkal rendelkező kivitelezőre, illetve ennek ellenőrzését szakosodott műszaki ellenőrre kell bízni, aki még az építési szakaszban kiszűri azokat a hibákat, amit most is csak 10 év után sikerült.
Fából építeni szép és környezettudatos, de jól építeni csak kellő szakértelemmel lehet.
Hálás köszönet illeti Urbanics János ácsmestert és a Horex Kft. munkatársait, különösen Reznicsek Zoltán és ifj. Reznicsek Zoltán tulajdonosokat a szakmai segítségükért és a karitatív munkájukért!
Larex-Trade csapata