MFP többfunkciós lemez
MFP - Multifunktionsplatte
Bevezetés
Az MFP lap rövidítés (Multifunktionsplatte) többfunkciós lapot jelent. Mint alapanyag, viszonylag új termék a lemezgyártás történelmében. Elterjedése Európában a 90-es évek környékére tehető. A gyártók célja az volt, hogy egy olyan alapanyagot hozzanak létre, amely strapabíró, teljes kiterjedésében stabil, nedvességálló, vagyis hasonlatos az OSB-hez, ugyanakkor annál esztétikusabb, használhatóbb felülettel rendelkezik.
Főbb jellemzők, szerkezeti felépítés
Az MFP lap szerkezetét tekintve inkább a forgácslapokhoz hasonlatos, sőt akár durvább szerkezetű forgácslapnak is nevezhető, mivel a lapot alkotó forgácsok struktúrája szabálytalan képet mutat, a teljes keresztmetszet mentén (nincsenek kiemelt forgács irányok), míg azokra az OSB-ben szabályos orientáltság a jellemző. Az MFP lapokat alkotó forgács frakciók méretei kisebbek, mint az OSB lemezt alkotóké.
Ragasztás, felületi minőség, felhasználási hely
Az MFP lapok több előnyös tulajdonsága közül kettő is kiemelendő. Az első a kedvező páraáteresztő képessége. A szerkezetben rekedt pára idővel gombásodáshoz vezethet, de az MFP lemezt használva ettől nem kell tartani. Amennyiben a lakótér felől kialakításra került a megfelelő párazáró réteg, úgy jó páradiffúziós áramlást tud az MFP lap biztosítani a szerkezet magjából a kültérbe. Akár tetőszerkezetek héjazata alatt vagy könnyűszerkezetes falak külső zárófelületeként is jól működik.
A kiváló minőségű P5-ös ragasztás biztosítja (D3), hogy az MFP még a nedves helyeken is jó teherhordó funkciót tudjon ellátni, a nedvességet pedig hosszasan tűrje a beltéri felhasználása során. A lapok előállítása során melamin erősítésű karbamidgyantával keverik össze az osztályozáson átesett forgácsokat, majd ebből paplant képezve egy hőprésben történik a végleges kikötés. Ezt követi a táblák hűtése, pihentetése, majd a felületek csiszolása. A táblák formaldehid emissziós osztálya: E1
A második előnyös tulajdonsága az OSB-vel szemben, hogy jóval kedvezőbb felületi minőséggel rendelkezik az MFP lap, a kisebb forgács frakcióknak és a préselés utáni gyári csiszolásnak köszönhetően. Az így kapott felület lehetővé teszi, hogy bútorok vázszerkezeteként, vagy végburkolatok hordozójaként is használni lehessen, de akár látszó felületként is dekoratív lehet. Az MFP lapok felülete festésre és tapétázásra is alkalmas, így akár dekorációs térelemként, vagy válaszfalként is működhet kiállításokon vagy más beltéri építészeti elemeknél.
Összegzés
Összességében az MFP lapról elmondható, hogy tulajdonságait tekintve a forgácslapok és az OSB lapok között helyezkedik el, és bizonyos mértékben mind a két csoport előnyös tulajdonságait birtokolja. Főleg olyan beltéri helyeken használják, ahol nagyfokú stabilitásra és tartósságra van szükség, ugyanakkor ügyelni kell a kellemes megjelenésre, felületi minőségre. Páraáteresztő képessége miatt könnyűszerkezetes falak külső borításaként is egyre gyakrabban találkozhatunk az MFP lemezzel.
Honlapunkon további adatok találhatók a táblák termékadatlapjain. Bármely termékünkre is essen a vásárló választása, nyugodtan forduljon hozzánk további információkért bizalommal.
Larex Fatelep csapata